Pomagam osobom, które doznały traumy i potrzebują wsparcia w tym, aby powrócić do równowagi po tragicznym doświadczeniu. Dla jednych to powrót do wcześniejszego funkcjonowania, inni mierzą się z potrzebą zmiany dotychczasowego systemu i przeformułowania swojego życia po konfrontacji
z granicznym zdarzeniem/ zdarzeniami.
Trauma jest rodzajem urazu. Może nią być reakcja psychiczna na zdarzenie jednorazowe, często nieintencjonalne – zaburzenia po wypadku komunikacyjnym, operacji, chorobie, powodzi, pożarze. Może być też urazem powstałym w wyniku intencjonalnego zachowania oprawcy – gwałtu, kradzieży pobicia, rozwodu, utraty pracy, choroby bliskich.
Do traumatycznych wydarzeń zalicza się również śmierć bliskich osób, bycie świadkiem ich cierpienia, chorowania, a także traumatyczny rozwój – dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej, w której opiekunowie nadużywali substancji psychoaktywnych, stosowali przemoc, byli niedostępni emocjonalnie, karzący, ambiwalentni, nieprzewidywalni, albo poprzez swoją nadopiekuńczość upośledzili zdolność swojego dziecka do radzenia sobie
w dorosłym życiu. Pracuję również z ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej oraz molestowania. Skutkiem ww. urazów może być nerwica, depresja i inne zaburzenia, które diagnozowane są przez lekarzy psychiatrów.
Od lat pracuję też z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych – alkoholu, narkotyków, leków, jak również zachowań – hazardu, jedzenia, zakupów, seksu, komputera, pornografii, gier i innych, oraz z członkami ich rodzin.
W swojej pracy stosuję różne metody terapeutyczne, ale zawsze kieruję się zasadą, że to sposób pracy należy dobrać do możliwości i potrzeb Klienta,
a nie na odwrót. Stosuję terapię narracyjną, metodę przedłużonej ekspozycji, elementy terapii schematów poznawczo- behawioralnych i wiele innych.
Jestem rekomendowanym terapeutą EMDR i zwykle pracuję w tym, polecanym przez WHO- nurcie. Zachęcam do zapoznania się ze specyfiką tej formy psychoterapii na stronie https://emdr.org.pl.
Przyjmuję stacjonarnie oraz online.